2016. október 2., vasárnap

Konyha a nappaliban

Van az otthonunknak egy része, amely őrzi az otthon melegét, „őrzi a tüzet“ és ez nemcsak a főzés és étkezés helye, de közösségi funkciót lát el. A konyha és a konyhaasztal összetartja a csaaládot, és napjaink igényei teljesen jogosan megkívánják a konyha integrálását a nappaliba. 



Ha definiálni szeretném az amerikai konyha fogalmát, akkor azt mondanám, hogy a hagyományostól eltérően – a lakótérrel egybenyitott helyiség. A nappalihoz, vagy az étkezőhöz általában egy pulttal kapcsolódik, gyakran alkalmazzák új építésű lakásoknál.


Van aki rajong érte, van aki a zárt konyhát részesíti előnyben. Az „amerikai konyha“ praktikus és látványos, de csak akkor, ha jól van kialakítva és berendezve. Kisebb lakásokban nagy előnnyel járhat a térkihasználásban, és igazán nagyszerű enteriőrök jöhetnek létre a konyha-nappali párosításával. Persze attól, hogy kicsi, nem kell zsúfoltnak lennie, itt is tartsuk szem előtt hogy a kevesebb több.





Az amerikaiak mániája a konyhasziget és a reggelizőpult, viszont ez nagy teret igényel Az ilyen kialakítás még a díszletszerű, nagyon nagyvonalú berendezést is megengedi, de általában az egybenyitott terekbe letisztult vonalú, szinte észre sem vehető konyhabútort ajánlanék.  Ha kevésbé hangsúlynak szánjuk a konyhát, akkor válasszunk azonos színű bútorokat, esetleg összekötő pult helyett építsünk pengefalat. Az étkező kialakítása kulcsfontosságú, ezért figyeljünk oda a részletekre is mint pl. a világítás – egy étkezőasztal fölé belógatott lámpa ideális megoldás. Mivel minden „szem előtt“ lesz a háztartási gépeket lehetőség szerint építsük be, és esztétikai szempontból előnyös lehet, ha a konyhai berendezés nappali bútor hatását kelti.






Még mielőtt egy ilyen konyha kialakításába kezdenénk, mindnképpen érdemes átgondolnunk főzési és étkezési szokásainkat, és rendrakási hajlandóságunkat (!), mert ugye az ilyen konyha a lakás ékessége dísze lesz (mert ugye egyébként a lakás legdrágább helyiségéről is beszélünk),  és nagyon meg fogja határozni otthonunk stílusát.








Mikor ne tervezzünk amerikai konyhás nappalit?

-         Ha hajlamosak vagyunk szétpakolásra, és gyakran „szalad a konyha“
-         Ha gyakran főzünk nehéz, és zsíros ételeket (a függöny, vagy a kapané kárpitja hajlamos átvenni az ételek illatát)
-         Ha a konyhában más stílusra vágyunk mint a nappaliban (bár előny, ha az adott stílus végigvonul az egész lakáson)
-         Ha az alaprajz ezt nem teszi lehetővé (pl. a bejárattól messzebb helyezkedne el a konyha, és a bevásárlással végig kellene cipekedni az egész lakáson)


Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése